sobota, 9 listopada 2013

"Dziecko Noego", Eric-Emanuel Schmitt

Często krytykuje się twórczość Schmitta. Że banalna, że przewidywalna, że prosta, że mało ambitna... Być może.
Jednak "Dziecko Noego" to powieść, której właśnie teraz było mi trzeba. I, tak jak kiedyś przy "Oskarze i pani Róży", tak teraz również nie żałuję żadnej chwili poświęconej na lekturę. Chociaż przyznać trzeba, że chwil tych nie było wiele - utwór jest króciutki, zaledwie 130 stronicowy. A jednak jest w nim miejsce i na strach, i na łzy, i na zwyczajną ludzką dobroć... (O treści powiem tylko tyle: opowiada o losach żydowskiego chłopca w Belgii w trakcie II wojny światowej) 
Być może niektóre książki muszą być banalne, przewidywalne, proste, mało ambitne. Być może o pewnych sprawach tak najlepiej mówić.
Polecam.

2 komentarze:

 1. Dla mnie Schmitt to czarodziej nastrojowych historii - z jednej strony minimalistycznych i prostych a z drugiej emocjonalnie głębokich. Czytałam ostatnio "Tajemnicę pani Ming" i styl Schmitta dalej jest na wysokim poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Serwis ogłoszeniowy Stolica Lokalnie - Ogłoszenia Warszawa pozwala na bezpłatne dodawanie ogłoszeń do wielu różnych kategorii. Jest ich tak dużo, że znalezienie własnej kategorii nie stanowi problemu. W serwisie możemy odszukać interesujące ogłoszenia drobne z Warszawy. Dzięki filtrom wyszukiwania można wyszukiwać także po województwie czy mieście. Dodawanie ogłoszeń nie powinno stanowić problemu, jest intuicyjne i nawet laik poradzi sobie z umieszczeniem ogłoszenia. Bezpłatne ogłoszenia to dobra i skuteczna promocja swoich produktów i usług w stolicy. Codziennie czeka na Ciebie setki ofert usług i ogłoszeń drobnych, wejdź i sprawdź Stolica Lokalnie.

  Ogłoszenia Warszawa
  Darmowe ogłoszenia Warszawa
  Bezpłatne ogłoszenia Warszawa
  Ogłoszenia drobne Warszawa
  Stolica Lokalnie

  OdpowiedzUsuń